Chociaż każdy by chciał mieć piękną figurę, nie każdy wie jak to osiągnąć. Wiele osób myśli, że głodówką zyska szczupłą figurę. Nic bardziej mylnego. Tego typu bzdury są wytwarzane przez środowisko w jakim żyjemy i dorastamy. Zamiast ciepła dzieci od najmłodszych lat bombarduje się kanonami i kłamstwami w telewizji. Niedawno w Gdańsku powstał projekt – EDF (Edukacja Dietetyczna i Fizyczna), którego celem jest aktywizacja dzieci i młodzieży. Od dekad wiadomo już, że należy od najmłodszych lat wpajać ludziom jak ważne jest bycie zdrowym, dbanie o środowisko i dawanie ciepła innym. Poprzez sport, zajęcia ruchowe oraz warsztaty dietetyczne młodzież zyskuje wiedzę, której obecnie brakuje wielu dorosłym. Dlatego tak źle się dzieje z naszą wagą i tak wiele osób ma problem z otyłością.

Efekt termiczny żywności

Nawet spożywania żywności ma swoje własne wymagania energii. Oprócz składu idealne menu metabolizm można zwiększyć poprzez podzielenie diety na 6 – 7 posiłków w małych porcjach przez cały dzień z przerwami między nimi od 2-3 godziny. Najwyższych wymagań w zakresie przetwarzania mają białka i mniej energii, organizm musi korzystać z cukrów i przynajmniej dla tłuszczów. Ponadto lepiej stosuje się mniejsze dawki żywności, wtedy organizm nie napotka więcej spożycia energii, które mogłyby zostać przekształcone w tłuszcz w przypadku braku aktywności fizycznej. Jednak jeśli ma większej liczby posiłków dziennie, to trzeba uważać na swoją wagę w celu uniknięcia wyższego spożycia niż dostarcza się energii. W związku z tym należy napisać wszystko co się je w dzienniku i kontrolować to.

Energetyczne spalacze tłuszczu

Pomagają tzw. zdrowe tłuszcze. Różne badania naukowe coraz częściej pokazują, że suplementy wytwarzające ciepło w organizmie mogą być skuteczne. Omega 3 nienasycone kwasy tłuszczowe (olej z ryb), lub wzrost masy mięśniowej i utrata tkanki tłuszczu i są bardzo pomocne w redukcji masy ciała i kumulowania energii. Karnityna ułatwia transport tłuszczów do mitochondriów, gdzie wpływ aktywności fizycznej przekształca się w energię. Ekstrakt z zielonej herbaty jest inne narzędzie, aby pomóc. Oto jeden z katechiny EGCG, która ma wpływ na skutecznie pozbycie się zawartości tłuszczu w organizmie.

Aktywność fizyczna ma również ogromny wpływ na utratę wagi, szczególnie pod kątem pozbycia się tkanki tłuszczowej. Ciepło jakie wytwarza się podczas uprawiania sportu, szczególnie przydatne jest bieganie, pozwala na spalenie sporo kalorii. Dlatego tak popularne ostatnimi czasy stały się wszelkie biegi i maratony. Prawdziwą kolebka takich imprez sportowych stał się Gdańsk, który co roku organizuje kilkadziesiąt startów. Do Gdańska zjeżdżają się biegacze i amatorzy z całego kraju oraz najdalszych zakątków świata. I chociaż maratony wymagają solidnego przygotowania motorycznego i dietetycznego, to biegi na 5 czy 10 kilometrów nie wymagają wkładania tak dużej energii w przygotowanie. Dlatego warto zacząć swoją przygodę na krótszych dystansach, aby oswoić się z tym środowiskiem biegaczy i dołączyć do tej aktywnej rodziny. EDF także jest współorganizatorem wielu imprez na świeżym powietrzu, do czego ciepło zachęca wszystkie osoby interesujące się zdrowym stylem życia.

Kategorie: Inne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *